Svatomartinským vínům dnes v hradu žehnal biskup Jan Baxant

svat2mpKe společnému stolu usedli dnes před polednem v degustační místnosti Hradu Litoměřice někteří čeští a moravští vinaři. Společně ochutnali letošní Svatomartinská vína, kterým v 11 hodin a 11 minut žehnal litoměřický biskup. „Vína jsou božím požehnáním,“ konstatoval kromě jiného Monsignor Jan Baxant. „Pro mnoho lidí víno spočívá v pouhé sklence vína, ale za ní je třeba vidět celoroční práci našich vinařů, za kterou děkujeme,“ dodal starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

„Letošní chuť je specifická tím, že jde do citrónových, až grepových tónů,“ uvedl Antonín Hrabkovský, sklepmistr Klášterních vinných sklepů Litoměřice, které s etiketou Svatomartinského vína uvedly na trh odrůdu Müller Thurgau. Svatomartinská vína pak kromě jiného naznačují i kvalitu letošního ročníku. „Úroda byla nadprůměrná,“ zhodnotil ji v hradu přítomný roudnický vinař Jan Podrábský.

Příležitost k degustaci Svatomartinských a mladých vín pocházejících ze dvanácti vinařství dnes v době od 15 do 20 hodin dostává i veřejnost. Kromě vín mohou návštěvníci degustační místnosti hradu zavítat i do sousední Hradní vinárny, která po celý dnešní den nabízí speciality charakteristické pro den sv. Martina, tedy nejen svatomartinskou husu s knedlíkem a zelím, ale i další pochoutky.

svat1vp

NAHORU