Litoměřice získaly titul Historické město Ústeckého kraje roku 2015

mestompPéče o městskou památkovou rezervaci byla v Litoměřicích korunována úspěchem. Po dvou letech, kdy Litoměřice skončily pokaždé druhé v soutěži Historické město roku 2015 v Ústeckém kraji, dosáhly na příčku nejvyšší. V krajské soutěži organizované Národním památkovým ústavem tentokráte zvítězily a za sebou nechaly Žatec, Terezín, Českou Kamenici, Kadaň, Chomutov a Benešov nad Ploučnicí. Rozhodnutí hodnotící komise, složené ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, starostu Litoměřic Ladislava Chlupáče potěšilo. „Jde o ocenění dlouholeté systematické práce v oblasti údržby a regenerace památek a realizace řady akcí, které vylepšující nejen celkový vzhled historického jádra města, ale zároveň i vytváří podmínky pro to, aby se v něm lidem dobře žilo a bylo turisticky atraktivní,“ komentuje dosažený úspěch Ladislav Chlupáč.

Vítězství v krajské soutěži totiž nepředstavuje jen cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městské památkové rezervace, do kterého se Litoměřice zapojují již od roku 1992, ale je zároveň i oceněním projektů oživujících historické jádro města. Ať již jde o revitalizaci bývalého gotického hradu, vytvoření dvou stálých expozic (Důl Richard v proměnách času v podzemní části radnice a o Felixi Holzmannovi v hradu), ale například i oživení památkových objektů. „Například hvězdárnu město za symbolickou částku pronajalo Sváťovu dividlu, starobylou věž ve Velké Dominikánské ulici Dílně ručního papíru, v gotickém dvojčeti jsou zase pořádány výstavy,“ poukázala na konkrétní projekty vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče městského úřadu Andrea Křížová. Komisi dále zajímaly počty turistů, ale i četné kulturní, osvětové a sportovní akce pořádané v historickém jádru města, mezi nimiž kromě těch tradičních (např. vinobraní, pivobraní, masopust apod.) nechybí ani módní přehlídky, čtení v parku Václava Havla, koncerty pod širým nebem apod.

Litoměřice postupují do celostátního kola. O tom, zda uspějí, rozhodne hodnotící komise, která město navštíví v první polovině března.

Hrad Litoměřice
Chcete vědět víc ? +

Hrad Litoměřice

Informační centrum
Chcete vědět víc ? +

Informační centrum

Divadlo K.H. Máchy
Chcete vědět víc ? +

Divadlo K.H. Máchy

Městská sportovní zařízení
Chcete vědět víc ? +

Městská sportovní zařízení

NAHORU