Tři muži z Litoměřic darovali krev 80x, byli ocenění

darcempZlaté kříže 3. stupně za osm desítek odběrů krve převzalo 18. listopadu v sále hradu osm dárců krve z Litoměřicka, z nichž Marian Dvořák, Tomáš Omasta a Pavel Brož jsou z Litoměřic. Dále bylo uděleno pět desítek zlatých medailí doktora Jánského, které jsou udělovány za 40 bezpříspěvkových odběrů. I zde měly Litoměřice celkem jedenáct zástupců. „Krev daruji od svých dvaceti let. Nejdříve jsem se chtěl ulít ze školy, ale postupem let jsem dárcovství začal považovat za samozřejmé,“ zavzpomínal na své začátky čerstvý majitel zlatého kříže 3. stupně Marián Dvořák.

Ocenění dárci přebírali z rukou starosty Litoměřic Ladislava Chlupáče, primáře transfuzní stanice Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Jiřího Masopusta a předsedy litoměřického oblastního spolku Českého červeného kříže Vladimíra Valty. Nechyběli ani zástupci zdravotních pojišťoven. „Váš dar je pro medicínu nepostradatelný,“ uvedl primář Masopust. „Na medailích ani křížích nenajdete punc, hodnota je ve váze vašeho daru,“ dodal Vladimír Valta.

Krev lidé mohou darovat až do 65 let. Ženy třikrát a muži maximálně čtyřikrát v roce. Rekordmanem je v tomto ohledu na Litoměřicku pan Procházka z Lovosic, který byl krev darovat již 120krát.

 

Vladimír Valta byl jedním z těch, kdo v úvodu dárcům krve poděkovali.

darcevp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za osm desítek odběrů byli oceněni Tomáš Omasta a Pavel Brož. 

darcevp1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čerstvý majitel zlatého kříže 3. stupně Marián Dvořák.

darcevp2

NAHORU