Masarykova základní škola oslavila 80 let existence

mas1mpOsmdesát let existence si dnes připomněli žáci a učitelé Masarykovy základní školy v Litoměřicích. Celodenní program, jehož se zúčastnila řada hostů, nabídl milou vzpomínku na uplynulá desetiletí i aktuální pohled na rozmanitou současnost.

V čele školy se od roku 1935 vystřídalo 14 ředitelů. Současný ředitel Karel Kynzl hned v úvodu dnešní slavnosti přivítal své tři předchůdce – Marii Znojemskou, Elišku Šalounovou a Aleše Žáka.

Nechyběli ani zástupci města, které je zřizovatelem školy. „Na úspěších školy nesou zásluhu její bývalí i současní pedagogové. Úkolem nás, volených představitelů města, pak je zajistit jim podmínky pro kvalitní výuku,“ konstatoval místostarosta Karel Krejza. Uvedl, že radní právě schválili zpracování projektu na vybudování nových tříd v podkroví. Nechyběla ani informace o jednání s hejtmanem o záměru stavby zbrusu nové tělocvičny, jež Masarykově škole dlouhodobě chybí a kterou by využívala společně se sousedním gymnáziem. „Hejtman Oldřich Bubeníček spolupráci přislíbil,“ uvedl místostarosta Krejza, který na slavnosti společně s místostarostou Pavlem Grundem zastupoval starostu, jenž se v době oslavy nacházel v partnerském městě Armentieres. Promítnut však byl jeho videopozdrav, v němž škole kromě jiného popřál i mnoho krásných a úspěšných let a moudrou vládu, která zajistí odpovídající hodnocení nelehké práce pedagogů. V té souvislosti ředitel Kynzl připomněl, že to byl právě Ladislav Chlupáč, který se v době, kdy bylo třeba v Litoměřicích s ohledem na klesající počet dětí zrušit jednu základní školu, zasloužil o to, aby Masarykova škola zůstala zachována.

Karel Kynzl zavzpomínal i na absolventy školy, kteří následně dosáhli velkých úspěchů. Zmínil doktorku Němečkovou, plastického chirurga, úspěšnou sportovkyni Věru Pospíšilovou Cechlovou, třetí na olympiádě v Aténách, nebo lídra skupiny MIG 21 Jiřího Macháčka. Nezapomněl ani na Litoměřičáky, mezi nimiž zaznělo jméno českého Elvise Presleyho Rostislava Pechouška nebo ředitele Ústřední vojenské nemocnice, profesora Miroslava Zavorala.

Ředitel poděkoval současnému i bývalému pedagogickému sboru. Žákyně 8. třídy Anežka Zímová pak představila školu z pohledu historie. Nechyběla ani vystoupení pěveckého sboru Bobulky a flétniček. Dopoledne pak zpříjemnilo i vystoupení dechový orchestru Základní umělecké školy Litoměřice.

Následovala prohlídka areálu školy, přehlídka úspěšných kroužků, lidé si mohli zakoupit upomínkové předměty, zalistovat ve školní kronice nebo si společně posedět a zavzpomínat ve venkovní kavárničce.

 

O doprovodný kulturní program se postaral pěvecký sbor Boubelky a flétničky, nechyběl ani dechový orchestr ZUŠ.

mas3vp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oslav se zúčastnili i předchozí ředitelé škol - zleva Aleš Žák, Marie Znojemská a Eliška Šalounová.

mas4vp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lidé si mohli listovat i ve starých školních kronikách.

mas5vp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anežka Zímový z 8. třídy představila školu z pohledu historie.

mas2vp

 

NAHORU