Aktivity v oblasti energetiky prezentovali Litoměřičtí v Bruselu

stanekmpMěsto Litoměřice se zúčastnilo mezinárodní konference „2nd European Cities Forum“, která probíhala minulý týdenv Bruselu. Litoměřice dostaly příležitost prezentovat jako jedno z deseti vybraných měst z celé Evropské unie svoje aktivity v oblasti energetiky. Zařadily se tak po bok měst, jakými jsou Oslo, Barcelona nebo Utrecht.

O významu konference svědčí i účast významných osobností, mezi kterými byla i Corina Creţu, eurokomisařka pro regionální politiku, Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise, dále ministři členských států a starostové měst i obcí.

Litoměřice měly svůj stánek, na kterém prezentovaly své aktivity v oblasti energetiky a v České republice pilotní geotermální projekt. „Diskutoval jsem se zhruba dvaceti zástupci měst a obcí EU, které naše aktivity zajímaly. Zájem o spolupráci v oblasti energetiky přímo na místě projevilo pět zástupců z Holandska, Řecka, Portugalska, Švédska a Belgie,“ informoval energetický manažer města Jaroslav Klusák, který se v rámci konference setkal i se zástupcem Evropské komise Olivierem Baudeletem. Ten ho podrobněji informoval o připravované výzvě na podporu aktivit měst a obcí v oblasti udržitelné energetiky, ochrany životního prostředí a sociálních inovací. Zdůraznil, že Evropská komise má zájem právě o projekty z oblasti střední a východní Evropy.

Jde o zcela novou výzvu, která má být zveřejněna ve druhé polovině letošního roku. Poskytne ve výše uvedených oblastech městům příležitost žádat až do roku 2020 o dotaci na individuální projekt, do výše až pěti milionů EUR. Až dosud bylo podmínkou partnerství více měst. „Pro Litoměřice jde o příležitost rozvinout plánované projekty v oblasti udržitelné dopravy a elektromobility či stavby sociálního bydlení se spotřebou energie blížící se nule,“ domnívá se energetický manažer Jaroslav Klusák.

NAHORU