Prolom kódy nudy

„Prolom kódy nudy" je podtitul nového projektu knihovny K. H. Máchy, který je cílen na mladé lidi ve věku od 14 do 26 let. Plný název Kre-Kni (Kreativní knihovna) napovídá, že i v letošním roce se v knihovně budou dít věci.

„Chceme nabídnout mladým lidem prostor pro jejich vlastní tvůrčí nápady a ukázat jim, že literatura a umění obecně nemusí být vůbec žádná nuda," řekla k novince zástupkyně ředitele Zora Čuchalová.

Možností k vlastnímu uplatnění budou mít zájemci mnoho. Připravuje se dílna DIY (do it yourself), mělo by vzniknout dokumentační centrum knihovny, žáci a studenti budou moci ovlivňovat výběr nových titulů v oddělení fantasy literatury, vyzkoušet si publikační činnost psaním recenzí a mnoho dalšího.

V lednu v rámci projektu otevře sérii poslechových večerů Maska rudé smrti, povídka E. A. Poea. Posluchačům ji v pořadu Do ucha představí Kristýna Lamblová, studentka Technische Universtät Chemnitz. V únoru ji vystřídá Mikoláš Müller z litoměřického gymnázia, který má na starosti večery o filmu.

Knihovna na projektu spolupracuje se členy Zastupitelstva mládeže, kteří sami připravili interaktivní nabídku, aby představili Kre-Kni na svých školách a nabídli svým spolužákům pestrou paletu možností, jak se do dění v knihovně zapojit. „Zájem mladých lidí, se kterým náš návrh přijali, nás mile překvapil," uvedla jedna z koordinátorek projektu Kateřina Minková. „Mladí v zastupitelstvu hned převzali iniciativu a pustili se do tvorby prezentace, kterou obohatili o své vlastní nápady," informovala Minková.

Skutečnost, že se v Kreativní knihovně nezapomíná ani na čtení a zábavu, dokazuje otevření nového čtenářského klubu Knihožrouti, který doplnil dva kluby deskových her.

(TZ zpracovala Kateřina Minková, pracovnice knihovny)

NAHORU