Vakcinace se není třeba bát. Město seniorům pomůže

covid

Ministrem zdravotnictví avizované očkování vyvolalo již nyní mezi nejstaršími seniory řadu obav a otázek. Již 15. ledna totiž má být spuštěn registrační systém pro očkování proti covidu-19 nejen pro zdravotníky pečující o nakažené, ale i pro lidi nad 80 let.

A právě oni se obávají elektronické registrace, jak svědčí některé již zaznamenané dotazy. „Chápeme to a našim seniorům, kteří žijí osamoceně a nemají se na koho obrátit, bude město v maximální možné míře nápomocno,“ ujistil místostarosta Karel Krejza. Na mysli má pomoc s on-line registrací, případně zajištění dopravy na očkování, pokud se tak bude dít v očkovacích centrech.

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví ve spolupráci s Farní charitou má již z první vlny nákazy přehled o osamoceně žijících nejstarších seniorech, kteří by pomoc mohli uvítat. I nadále pro ně funguje telefonní linka, kde lze získat odpovědi na dotazy, které je trápí, případně žádat o pomoc (416 916 226, 416 916 125). Loni na jaře právě jim byly v době nejistoty z budoucího vývoje distribuovány krizové potravinové balíčky, fungovaly krizové seniorské linky, stejně jako spolupráce s dobrovolníky zajišťujícími vyzvedávání léků, nákupy či venčení psů.

V tuto chvíli však nejen litoměřický krizový štáb podrobnější informace k očkování nemá. Jak vyplynulo z videokonference s krajským krizovým štábem, na způsobu organizace plošné vakcinace a stanovení míst, kde se tak bude dít, Ústecký kraj ve spolupráci s Krajskou zdravotní intenzivně pracuje. Jsou to totiž právě kraje, které byly tímto úkolem pověřeny.

 

 

NAHORU