Do školních lavic dnes usedlo v Litoměřicích i 324 prvňáčků

prvnaci

Kéž by letošní školní rok byl normální. Věta, která dnes ráno rezonovala napříč litoměřickými základními školami u příležitosti právě začínajícího školního roku 2020/2021. V řadě tříd se tak stalo po pětiměsíční přestávce způsobené Covidem-19.

Velký den plný radosti, očekávání, ale místy i obav a slziček dnes absolvovalo v šesti základních školách zřizovaných městem a v jedné soukromé i 324 prvňáčků, tedy o tři více než v roce předchozím a o pět méně než ve školním roce 2018/2019. Jejich počet se tak v posledních třech letech výrazně nemění. Do škol je doprovázeli rodiče i prarodiče. Zůstávali však většinou jen venku. Ředitelé a třídní učitelé je totiž s ohledem na epidemiologický stav vítali převážně ve školních zahradách.

Nejinak tomu bylo i v Masarykově základní škole, která je částečně staveništěm. „Omlouváme se za trochu nepohodlí. O to větší radost však budete mít, až vám na počátku příštího roku předáme do užívání moderní podkrovní učebny a venkovní výtah,“ uvedl v úvodu slavnostního zahájení směrem k žákům, pedagogům, ale i přítomným rodičům místostarosta Litoměřic Karel Krejza. Modernizace školy za zhruba 25 milionů korun je náročná a kolaudace stavební části je plánována na konec letošního roku. V souvislosti s havárií vody jsou v Masarykově škole aktuálně dvě třídy v provizorních prostorách ve školní herně a ve venkovním domečku. „Stěny vysychají, takže zpět se vrátí zřejmě v listopadu,“ odhaduje ředitel Karel Kynzl.

Školy budou podle ředitelů dodržovat zpřísněná hygienická opatření. Kulturní a sportovní akce omezí tak, aby se dětské kolektivy nepotkávaly. „Připravují se z hlediska počítačové techniky i na distanční výuku v případě, že by vláda k tomuto kroku opět přistoupila,“ informovala vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče městského úřadu Andrea Křížová.

 

NAHORU