Město dostalo zavlažovacích vaky pro stromy

vaky kropeni1 kopieMěsto Litoměřice dostalo ve čtvrtek 21. května od společnosti Energie Holding a.s. 19 zavlažovacích vaků pro stromy. Slavnostní předání a instalace prvních z nich proběhly v Palachově ulici poblíž kina Máj.

„Z našeho pohledu jde o smysluplnou akci, která může městu pomoci a přinese i radost občanům v podobě zeleně. Chceme město i nadále podporovat. Měli jsme na stole například projekt Motýlí louka, na který hledáme vhodné prostory. Co se týče zelenějšího města, tak pracujeme na dalších projektech, které by měly pomoci snižování emisní zátěže a prachu,“ sdělil Libor Štěpán, předseda představenstva litoměřické pobočky Energie Holding a.s., který vaky dnes předal starostovi Ladislavu Chlupáčovi. Pokud by město tyto vaky v současné době zakoupilo, při variantě 2x10 kusů by zaplatilo zhruba 15 tisíc korun, včetně DPH.

Jedna zálivka do vaku je 55 litrů vody a v této době se provádí dvakrát týdně. Vaky městu oproti běžným závlahám šetří náklady. „Pomáhají mladým stromům po výsadbě. Jejich výhodou je, že voda jde přímo ke kořenům, nerozlévá se kolem a strom dostane přesně to, co potřebuje,“ uvedla Lenka Brožová z odboru životního prostředí MěÚ Litoměřice s tím, že vaky dřeviny chrání i proti psům.

Vaky jsou v Litoměřicích od roku 2018. Pět z nich již bylo bohužel zničeno nebo odcizeno. Město jich do letošního roku zakoupilo 160 a jsou rozmístěny po celém městě. V současné době je jejich počet dostačující a jejich lokace se mění podle stárnutí stromů.

 

NAHORU