Z testovaných tří tisícovek lidí bylo jen několik jedinců pozitivních

testympSituace na Litoměřicku se v souvislosti s onemocněním COVID-19 mění k lepšímu. Uzdravují se i senioři v Domově U Trati, kde skončila plošná karanténa. Nicméně proti koronaviru nemáme imunitu. Vyplynulo to ze včera zveřejněných předběžných výsledků plošného testování, které v nejpostiženějších oblastech provádělo Ministerstvo zdravotnictví.

Celkem bylo zachyceno 107 osob s pozitivním testem na protilátky z celkového počtu 26 549 odebraných vzorků. Zahrnuto do testování bylo kromě Brna, Prahy, Olomouce a Litovele/Uničova i Litoměřicko, kde žije 96 331obyvatel. Odběry probíhaly na Zahradě Čech a ze 3 106 zde odebraných vzorků jich bylo jen několik málo jedinců pozitivních. Přesný údaj autoři studie neposkytli.

„Nouzová opatření byla přijata včas a zabránila významnějšímu prostupu infekce populací,“ shrnul plošné testování ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Více ke studii na: https://covid-imunita.uzis.cz/

vývoj počtu nemocných na Litoměřicku

Lidé projevili velkou ochotu nechat se testovat. Celkem 71 procent jich uvádělo, že chce přispět k poznání nemoci, 64 procent chce vědět, zda nemoc prodělal a stejné procento odpovědí bylo zaznamenáno u otázky, zda chci vědět, zda mám protilátky a jsem imunní.
Situace na Litoměřicku se postupně mění k lepšímu. Ke včerejšímu dni máme v bývalém okrese kumulativně 246 pozitivně testovaných a jejich počet ubývá. Roste totiž počet uzdravených, kterých už je 139.

Místem s nejvyšším počtem nakažených byl Domov U Trati v Litoměřicích. Po dlouhých 38 dnech zde na konci dubna skončila plošná karanténa. Zde žijící senioři se uzdravují. „Nemoc neměla u většiny klientů vážný průběh, a tak i pozitivně testovaní bojovali s nemocí v domácím prostředí. I přes veškeré úsilí však čtyři klienti domova na obtíže spojené s nákazou zemřeli. Personál domova se mohl vrátit domů, jsem pyšný, jak situaci zvládl. V tuto chvíli jsou v zařízení pouze dva klienti z původních 56 nakažených, kteří mají za sebou zatím jen jeden negativní test na COVID-19, výsledky druhého netrpělivě očekáváme. Plošná karanténa na celé zařízení se tak změnila pouze na izolační pokoje pro nakažené. Ostatní v zařízení mají za sebou minimálně dva negativní testy. Pět klientů nadále zůstává v péči lékařů v nemocnici,“ konstatoval dnes ráno Jindřich Vinkler, ředitel Centra sociální pomoci, pod které domov patří.

NAHORU